Windows 2008 ve Hyper-V

Bugünde denemelerimi Hyper-V üzerinde yaptım. Ancak Vmware Workstationa göre hoşuma gitmeyen birşeyler var.

Benim gibi sürekli sistem üzerinde sanal makine kullanmayacak ihtiyaç olduğunda çalıştırıp test edip kapatacaklar için Hyper-V pek kullanışlı değil. Kurduktan sonra sistemde kasılmalar başladı. 1.5Gb ram olan sistemi yormaya başladı. O yüzden kısa testlerimden  sonra Hyper-V rolünü sistemimden kaldırdım. Belki lisanslama olarak çok daha ucuz ama sürekli kullanmayacaklar için  Virtual PC veya Vmware daha kullanışlı.

Vmware üzerinde çalışan makinemi Hyper-V üzerine aktarmak isterseniz eğer

Aşağıdaki websitesinde yer alan adımları takip ederek Hyper-V ye aktarabilirsiniz http://searchservervirtualization.techtarget.com/tip/0,289483,sid94_gci1225164,00.html?asrc=SS_CLA_303373&psrc=CLT_94

Vmwarede çalışan sistemi değilde sadece harddisk dosyamı VHD formatına çevirmek istiyorum derseniz

Aşağıdaki adreste ki VMDK to VHD converter aracını indirerek vmdk uzantılı vmware dosyalarınızı vhd formatına çevirebilirsiniz.
http://vmtoolkit.com/files/folders/converters/entry8.aspx

Vmware Workstation ile aradaki farklardan göze çarpanlar

Vmwaredeki gibi boot sıralamasını değiştirmek için Setup ayarlarına girmek ile uğraşmıyorsunuz

Hyper-V üzerinde çalışan sanal sistemlere ekran bağlantısı kurmak epey yavaş, bağlantı ekranı o anki ekran çözünülürlüğü ne ise orada kalıyor (tam ekran yapamıyorsunuz), sanal sistemi yönetirken fiziksel makinemize geçiş yapmak için CTRL + ALT + Sol yön tuşu kombinasyonu kullanmak biraz zahmetli ve bunu istediğimiz bir kombinasyon ile değiştiremiyoruz sadece birkaç seçenek ile sınırlamışlar.

Vmware üzerinde fiziksel bir diski hem o an kullandığımız fiziksel makine hem de vmware kullanabilirken hyper-V sadece partition oluşturulmamış bir fiziksel diski kullanabiliyor.

şu anlık aklıma gelenler bunlar.
can sıkıntısına blog işi sardı 🙂 kendin yaz kendin oku.